Telefon

0352 231 52 52E-Mail

info@pinreklam.com

Tabela

Tabela

İşletmelerin, kurum ve kuruluşların kullandığı tabelalar, üzerinde tanıtıcı bir yazı, belirtici bir ifade ya da görsel bulunan levhalardır. Tabelalar son derece basit ürünler olarak görülmesine karşın üstlendikleri görev son derece önemlidir. Tabela, bir kurum ya da kuruluşun dışarıya açılan en önemli pencerelerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Tabelalar, insanların zihninde ilgili işletme ya da kurumla ilgili yer edinen önemli bir unsurdur. Bundan dolayı özenli bir şekilde hazırlanmalı ve gereken önem verilmelidir. Reklamcılık açısından son derece önemli olan tabelaları günlük yaşamın içerisinde çok farklı alanlarda görmek mümkündür.

Geçmiş zamanda tabela, tamamen el ile üretilen bir üründü. Hatta bu işlem bir noktada sanat dahi kabul edilmektedir. Ahşap, metal, cam ya da benzer bir levha alınarak üzerine boya ile bir şeyler yazılarak ya da çizilerek tabela yapılırdı. Üretilen bu tabela ise uzun süre ilgili yerde asılı durarak insanlar tarafından görülürdü. Günümüzde ise tabela üretimi çok daha farklı şekillerde yapılmaktadır.

Tabela Çeşitleri

Gelişen teknolojiyle birlikte tabela üretiminde adeta sınıf atlandığının söylenmesi yanlış olmayacaktır. Hemen her malzemeyle tabela üretimi yapmak artık mümkün hale gelmiştir ve bundan dolayı tabela çeşitliliği ortaya çıkmıştır. Tabelaların yapılmasında kullanılan temel malzemeler metal, cam, ahşap ve sert plastik olup söz konusu malzemeler tek başlarına kullanılabileceği gibi bir arada da kullanılabilir. Böylece ortaya çok daha farklı ürünlerin çıkması söz konusu olacaktır.

Tabela üretiminde dikkat edilen noktalardan birisi, tabelanın nerede duracağıdır. Çünkü açık havada kullanılacak olan ürünler, her türlü hava olayına maruz kalacaktır ve buna dayanıklı şekilde üretilmesi gerekir. Aksi durumda tabelanın kullanım ömrü tahmin edilenden çok daha kısa olur ki bu durum son derece olumsuzdur. Bütün bu hususlar dikkate alındığında tabelaların farklı çeşitleri olduğunu söylemek gerekiyor. Tabela çeşitlerinden bazıları şunlardır:

  • Işıklı Tabela
  • Işıksız Tabela
  • Totem Tabela
  • Banko Arkası Tabela
  • Bayi Tabelası
  • Kutu Harf Tabela

Bu tabelalar, kendileri için uygun olan alanlarda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat bunların haricinde de tabela çeşitleri olduğu ve her geçen gün yeni bir çeşidin eklendiği de bilinmelidir.

Işıklı Tabela

Gelişen teknolojiyle birlikte değişen tabelalar, önceleri ışıklandırıldı ve bu şekilde kullanılmaya başlandı. Adından da anlaşılacağı gibi ışıklı olan bu tabelalar, özellikle hava karardıktan sonra da işlevlerini etkili bir şekilde yapmaya devam etmektedir.

Işıklı tabela, plexiglas ya da bilinen adıyla mika denilen sert plastikten üretilmekteydi. Uzun bir süre bu şekilde üretilen ürün, polikarbonat denilen daha ekonomik maddenin piyasaya girmesiyle bununla üretilmeye başlandı. Fakat bu malzemenin kendi içinde bazı dezavantajlar barındırmasından dolayı bazı üreticiler plexiglas kullanmaya devam etti. Günümüzde alüminyum kasaların içerisinde yer alan ışıklı tabelalar, pek çok alanda kullanılmaktadır.

Işıksız Tabela

Bir anlamda standart tabela olarak da ifade edilebilen bu ürünler, geçmişten bu yana kullanılan tabelalardır. Sac, ahşap ve cam gibi malzemeler geçmişte çok sık kullanılmasına karşın günümüzdeki ışıksız tabelalar forex, dekota, alüminyum ve farklı metallerden üretilmektedir. Bu malzemeler, tabelanın kullanılacağı alana bağlı olarak tercih edilmektedir.

Totem Tabela

Özellikle şehirler arası yollarda ve kentlerin hemen çıkışlarında kullanılan totem tabela, son derece büyük ve gösterişlidir. Devasa bir borunun iki yanına eklenen devasa afişlerle oluşturulan bu tabelalar ışıklı ya da ışıksız olarak üretilebilmektedir.

Totem tabelaları kendi içinde sınıflara ayırmak mümkündür. Bunlar şu şekildedir:

  • Tek bacaklı totemler
  • Çift bacaklı totemler
  • Likit totemler

Banko Arkası Tabela

Özellikle kurumsal yapıya sahip olan firmaların ve benzer kurumların girişlerinde kullanılan bu tabela türü, insanları etkilemek amacıyla binaların içindeki duvarda kullanılır. Işıklandırmalar ile son derece ilgi çekici bir görünüme kavuşan banko arkası tabela, farklı malzemelerden ve farklı büyüklükte üretilebilir.

Bayi Tabelası

Kurumsal kimliği olan firmaların girişlerinde kullanılan tabelalara verilen genel isimdir. Farklı boyutlarda olabilen bu tabelaların neredeyse tamamının ışıklandırma sistemine sahip olduğu bilinmektedir. Hem tanıtım hem de insanları etkileme amacı olan bir tabeladır.

 

Kutu Harf 

Bu tabela yazan ifadedeki harfler üç boyutlu kutular şeklindedir. Böylece insanların tabelaları çok daha rahat görmesi ve etkilenmesi sağlanır. Ayrıca bu tabelalardaki harfler ışıklandırılarak daha hoş bir görünüm elde edilir.